top of page

Bahar Döneminde Nasıl Beslenmeliyiz?

Doğa değişiyor, sen de değişiyor, yenileniyor ve dönüşüyorsun. Daha iyiye daha pozitife ve sağlıklı bir yaşama her mevsim ben de varım diyorsan eğer beslenmenin, kaliteli bir beslenmenin konforlu bir yaşamın parçası olduğunu hatırlayarak başlayalım. Unutmayın, ne yerseniz siz O'sunuz.


İlkbaharda havanın ısınmaya başlamasıyla birlikte ani sıcaklık, hava basınç değişimleri vücuttaki enerji dengesinin de bozulmasına sebep oluyor. Ve pek çoğumuz bu durumu bahar yorgunluğu olarak adlandırıyoruz...

Genel olarak ruh halinizde değişiklik, yorgunluk, uyku problemleri, eklem ağrıları gibi şikayetleriniz bu dönem mevcut ise sizde de bir bahar yorgunluğu olduğundan söz edebiliriz. Bu yorgunluğu kusursuzca atlatmanın en iyi 2 yolu: doğru egzersiz ve iyi bir beslenme şeklinden geçiyor.

Bahar ayında yükselen hava sıcaklığı nedeniyle vücuttaki sıvı kaybı artıyor ve beynimiz susadığımızı belirten sinyaller yolladığında bu vücudumuzun artan susuzluk ihtiyacını gösteriyor ki bu dönemde artan su ihtiyacını karşılamak üzere günde 2-3lt. su içmeliyiz. Meyve, sebze ve özellikle lifli besin tüketimini arttırmalıyız. Özellikle ödem problemi yaşamamak adına kızartılmış, rafine ve şekerli besinlerden kaçınmalıyız.


Sağlıklı bağırsaklara sahip ol

Bağırsak sağlığını korumak için bu besinlere yaşamınızda yer açın.

 • Kefir

 • Yoğurt

 • Kombucha

 • Soğan

 • Sarımsak

 • Kuşkonmaz

 • Kurubaklagiller

sofralarımızda yer vermemiz gereken değerli besinlerdir.


Bağışıklık sistemini güçlendir

Yorgunluğun üstesinden gelebilmek, daha konforlu bir mevsim geçişi yaşamak adına bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden fayda sağlamaya özen göstermeliyiz.

 • Roka

 • Ispanak

 • Mor lahana

 • Pancar

 • Maydonoz

 • Yaban Mersini

 • Koyu yeşil ve mor sebzeler

sofralarımızda yer vermemiz gereken değerli besinlerdir.


Keyifli ve Sağlıklı Arındırıcılar (Detoks)

Son derece pratik ve belki de sofrada yemekten hoşlanmadığın pek çok besini bir arındırıcı tarife dönüştürmek sana daha iyi gelebilir. Bir kaç dakikanı ayırarak hazırlayacağın etkili karışımlar ile kendine güzel besleyici bir içecek de hazırlayabilirsin. Önemli olan sağlığın. Bu nedenle hazırladığın karışımlarda dikkat etmen gereken en önemli unsur içeriğindeki besinlere karşı bir alerjinin olmaması ve sağlığına uyumsuz olan bir tarifi ele alman olacaktır.

Enerjini yükseltmek, yorgunluğunu azaltmak ve daha iyi hissetmek için hazırlayabileceğin pratik tariflerle blenderın sana eşlik eder ve keyifli bir süreç seninle olur! Üstelik hazırlamaktan keyif bile alabilirsin!


 

#Psikolojik olarak da hazırlanmalı mıyım?

Psikolojiden, ruhsal iyilik halinden bağımsız bir beslenme ve yaşam biçimi düşünülemez. Yemek yeme davranışımız anne sütünü almaya başladığımız andan itibaren şekillenmeye başlıyor. Bazı kişiler, stres, duygusal faktörler, anksiyete gibi duyguları yönetmek için yiyeceklere yöneliyor. Yiyecekler bir an için iyi hissettirmiş olsa dahi günün sonunda problemler çözülmüyor. Ardından duygusal yemeye bağlı olarak vücuda ekstra bir stres yükü ekleniyor.

Tüm bu faktörlerin bilincinde konforla ilerlemek adına mevcut durumu belirlemek, neyi neden yaptığınızı anlamak, başlamak için nedenlerinizi fark etmek ve ilerlemek için genel yaşam amacınızı hatırlamak motivasyonel anlamda yanınızda olacak faktörlerden bir kaçıdır. Meditasyon, egzersiz, stres faktörünü azaltan bireyin kendisini taktir etmesine yönelik yaptığı tüm pozitif yaklaşımlar yalnızca bir mevsim geçişi, sağlıklı beslenmeye ilk adım değil yaşamsal formda etkili olacak yöntemlerden birkaçı olacaktır.

Şimdi kendinizi sevmeye, iyi hissetmek için sahip olduğunuz her şeye, daha konforlu bir yaşam için atacağınız tüm adımların pozitif nedenine odaklanın ve bir noktadan iyi yaşamaya, arınmaya başlayın!

コメント


Senin için daha fazlası burada!

Tuba'yla Yaşam Enerjisi'nde Senin için