top of page

Kilo Verirken Yapılan 5 Hata

Yaşam boyu sağlıklı ve fit olmak her insanın arzusu. Peki, arzularımıza göre hareket ediyor muyuz? Tercih ettiğimiz yöntemler hayatımıza ne kadar uygunluk taşıyor? Kilo vermek, formda kalmak için bu güne kadar yaptıklarınızı unutun ve kendinizi hatırlayın! Ardından seçtiğiniz yolda kilo verirken yapılan 5 hatadan uzak durun.

Kilo verme sürecini bir maraton koşusu biçiminden çıkart. Senin için ideal olan ruhuna ve sağlığına ideal gelen yol olmalıdır.


Sen özelsin ve her şekilde özel hissetmeyi hak ediyorsun! Ruhuna bu tatmini sağlaman bedeninin hafiflemesinde sana yardımcı olacak.


Bedenine verdiğin her değer zihnini daha pozitif bir algıyla yönetmeni sağlarken direnç göstermeye son vermen olmanı istediğin forma seni yaklaştıracak en ideal yol olacak.


Hata #1 - Hızlı hızlı bitirmek


Çoğunlukla stres, yanlış zaman yönetimi ve negatif alışkanlıklar neticesinde hayata eşlik eden hızlı yemek yeme durumu pek çok açıdan yapılan en önemli yanlışlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.


Beynimize tokluk sinyallerinin ulaşması için yaklaşık 15-20dk lık bir zamanın geçmesi gerekiyor. Hızlı hızlı yemek, tokluk bilincine varılamaması nedeniyle kısa sürede gereğinden fazla besin tüketmenize neden olurken diğer yandan yemek sonrası yaşadığınız rahatsızlık hissi aldığınız enerjiden daha baskın bir rol oynacaktır. Üstelik midenize yarattığınız baskı ise cabası! Öğün vakitlerinizi çok çiğneyerek, yemek sofrasında daha uzun vakit geçirerek acele etmeden keyif alarak değerlendirmelisiniz.


Hata #2 - Büyük tabakta minik porsiyon


Çok az yiyeceğim derken tabağınıza aldığınız o küçük bir kaşık besin asla zihninizi tatmin etmeyecektir. Zihninizi küçük porsiyonlarla tokluğa inandıramazsınız. Eğer az besin tüketecekseniz olabildiği kadar küçük tabakta doluluk sağlayın.

Zihniniz için, büyük bir tabakta küçük bir karbonhidratla doyum yaşamaz. Ancak minik bir tabakta büyük algılanacak bir besini rahatlıkla kabul eder. Sağlıklı besinler içinde bu mantığı tam tersi yönde değerlendirebilirsiniz. Devasa bir tabak dolusu salata zihniniz için oldukça tatmin edici olacaktır.


"İdeal bedene ulaşmanın en ideal yolu ruhuna, zihnine ve bedenine aynı değeri vererek hareket etmekten geçer". -Tuba'yla Yaşam Enerjisi

Hata #3 - Yasaklar, sınırlar, listeler


Eğer bir sağlık problemi yaşıyorsanız doktorunuzun verdiği çizelgeye harfi harfine uyum sağlamalısınız. Bu hem sağlığınız hem de fit bir beden için ideal olan yoldur.

Hiçbir sağlık probleminiz yok, sınırlamanız gereken bir durum yok, alerjiniz yok yalnızca kilo vermeye ihtiyacınız varsa yapılan en önemli hatalardan biri yaşamınıza uygun olmayan listeler. Kilo verme güdüsüyle bir yola çıkmanız ruhunuzu egale ettiğiniz bir süreçte sizi anlamlı bir sonuca taşımayacaktır.


Tartıda gördüğünüz - rakamlar ne yazık ki tartıda yaşadığınız mutlulukla kalmayacak. Süreç içi ve sonrası ruhsal olarak yaşadığınız tahribat sizi bir kısır döngü içine sokmakla birlikte mutsuz olmanıza neden olur. Yapmak istemediğiniz halde yaptıklarınız, yemek istemediğiniz halde yedikleriniz, suçluluklarınız, pişmanlıklarınız, aklınızın kaldığı o tatlılar kilolu döneme yeniden merhaba demenizin olumsuz neticeleri arasında yer alıyor.


Ruh, zihin ve beden bütünlüğünde uyum sağladığınız bir yaşam stili sizi kalıcı olarak ideal bedende tutacaktır. Elbette seçiminiz, tekrar tekrar kilo vermek için çabalamak değilse.


Hata #4 - Negatif inanç kalıplarını yinelemek


Benim direnç kilom var, zor kilo veriyorum. Menapoz dönemindeyim ve metabolizma hızım yavaşladı. Rahatsızlıklarım nedeniyle kilo veremiyorum. Diyet uygulamadan kilo veremem,. Çok çalışıyorum, kendime ayıracak zamanım yok o nedenle kilo veremiyorum ve bunun gibi benzeri pek çok faktörle dile getirdiğiniz cümleler kilo vermenizi azaltan, duraksatan, yavaşlatan en önemli nedenlerden yalnızca birkaçı.

Odak noktanızı, söylemlerinizi değiştirmeden istediklerinize kalıcı bir noktada ulaşmanız ne yazık ki mümkün görünmeyecek. Çünkü bir süre sonra söylediklerinize göre hareket etmeye başlayacaksınız. Attığınız her devamlı adım ise alışkanlık sürecine dönüşecek. "Ben rahatlıkla kilo verebiliyorum" diyen bir kişinin zihni kilo ile ilgili belirli yargılardan uzaktır ve özgürce hareket eder. "Çok zor kilo verebiliyorum" diyorsanız zihninizde bu inanca göre hareket edecektir. Bu yüzden söylediklerinizi değiştirin, hayatınızdaki değişimi an itibariyle başlatın!


Hata #5 - Çok düşük kalorili beslenmek ve hesaplar


Dengesiz ve çok düşük kalorili beslenme alışkanlığı vücudun savunma mekanizmasını harekete geçmesine bir zemin oluşturuyor. Vücudunuz kendini bir tasarruf moduna alıyor ve metabolizmanız yavaşlıyor. Bu süreç ise kilo vermenizi zorlaştırıyor.

Kalori hesabı yaparak, ekmekleri tartarak, gramajlara maksimum özeni göstererek hareket etmek bir yanılsama olacaktır. Zihni yeniden harekete geçiriyorsunuz. Aç kalacağım! Sevdiğim besinlerden uzaklaşıyorum. Ya istediğimden daha fazla kalori yediysem! gibi stres unsurları zihninizce hoş karşılanmıyor. Üstelik gerçek bir kalori hesabı ile yaşamak için çelik gibi bir sinir sistemine sahip olmanız gerekir. Bu da ruhu ve onun isteklerini devre dışı bırakacağı için zihin - beden -ruh bütünlüğünü sarsan bir rol oynar.

Doğru zamanda, yeterli miktarda, severek sağlıklı beslenme modeli sizi her açıdan tatmin ediyor olacak.


Yaşam boyu sürdürülebilir olanı seç!

Egzersiz, beslenme, yaşamdan alınan keyif tüm bunların istikrarlı süreci sizin yaşam biçiminize uygun olan, yapabileceğiniz, sınırlarınızı keşfetmekten keyif alacağınız bir modelle mümkün olabilir. İyi bir yaşam biçimi, kendinizi iyi tanıdığınız, kendinize gereken özeni ve değeri gösterdiğiniz, ruhen iyi hissettiğiniz, sağlıklı beslenmeyi, sağlıklı kalmayı öğrendiğiniz bir şekilde sağlandığında sürdürülebilir ve keyifli olabilir. Ve iyi haber! Bu mümkün.


Bu yazıda kilo verirken yapılan hatalardan 5 tanesinden söz etmek istedim. Çok daha fazlası için belki farklı bir yazıda yeniden görüşürüz.

 

Kilo verme süreciniz için İdeal bedene ulaşmanın en ideal yolu Yiyerek Zayıflıyoruz programına dilerseniz göz atabilirsiniz.


Comments


Senin için daha fazlası burada!

Tuba'yla Yaşam Enerjisi'nde Senin için

bottom of page